Praga 2018
začne za:
1 měsíců 20 dní 20 hodin
Menu

Aktuality

Český jazz je světový

Česká pošta, s.p. vydala v květnu 2018 příležitostnou poštovní známku tematicky věnovanou českému jazzu a největším tuzemským osobnostem tohoto žánru, kterými byli např. Jaroslav Ježek, Jiří Šlitr, Jiří Suchý, Jiří Stivín nebo Karel Růžička st. Výtvarný návrh známky vytvořil Jiří Slíva s patřičným nadhledem jemu vlastním. Vyobrazil českého lva s typickou jazzovou pokrývkou hlavy a saxofonem.
Známka je určena pro prioritní obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g  – mimoevropské země („Z“) a nominální hodnota známky je 41 Kč.

Čti více

Setkání na světové výstavě WSC Israel 2018

Zástupci Organizačního výboru PRAGA 2018 se v rámci světové výstavy poštovních známek WSC Israel 2018 setkali v Jeruzalémě s panem Christophem Gärtnerem z  Aukčního domu Gärtner (https://www.auktionen-gaertner.de), který je partnerem a oficiálním aukcionářem naší výstavy. Na schůzce byly diskutovány praktické otázky organizace výstavy PRAGA a dohodnuty další společné kroky obou stran. Firma Gärtner propagovala v Jeruzalémě výstavu PRAGA 2018 nejen na svém stánku, ale i roll-upem umístěným přímo ve výstavní místnosti a letáčky rozdávanými návštěvníkům výstavy.
Pan Gärtner nás informoval o připravované aukci rarit, která proběhne v rámci výstavy PRAGA 2018 ve dnech 16.-17.8.2018 ve druhém patře Clarion Congress Hotelu. Zájemci o tuto aukci z řad dodavatelů materiálu či účastníků aukce mohou ještě kontaktovat přímo firmu Auktionshaus Christoph Gärtner (Steinbeisstraße 6+8, D-74321 Bietigheim-Bissingen, Germany; email: info@auktionen-gaertner.de).
Organizátoři výstavy WSC Israel 2018 slavnostně předali během Palmáre oficiální vlajku Mezinárodní filatelistické federace FIP zástupcům naší výstavy PRAGA 2018, která tak převzala štafetu v pořádání světových filatelistických akcí.

Čti více

Prezidentská záštita pro výstavu PRAGA 2018

Prezident České republiky, pan Miloš Zeman, udělil svou prezidentskou záštitu naší výstavě poštovních známek PRAGA 2018. Tato tradice sahá stejně jako historie výstav PRAGA již do roku 1938, kdy výstavě PRAGA poskytl svou záštitu pan prezident dr. Edvard Beneš.

Čti více

Nová poštovní známka s námětem Muchových Hradčan

Ministerstvo průmyslu vydalo v únoru 2018 novou poštovní známku s námětem poštovní známky známé emise „Hradčany“, jejíž původ sahá do roku 1918. Emise Hradčany byla před 100 lety první poštovní známkou vydanou právě vzniklým Československem. Jejím autorem byl celosvětově proslulý malíř, pan Alfons Mucha (1860-1939).
Letošní známka byla navržena akademickým malířem Kryštofem Krejčou na motivy původního Muchova návrhu. Známku vytiskla Poštovní tiskárna cenin v Praze ve formátu upraveného tiskového listu tvořeného 9 známkami s nominální hodnotou „A“ a 12 potištěnými kupóny, na nichž je připomenut nejen autor původní poštovní známky, ale i poštovná známka „Sokol v letu“ (taktéž vydaná v roce 1918) a poštovní výstava PRAGA 2018.

Čti více

Propagace české filatelie v PrahaTV pokračuje

Dnes byl hostem pořadu Host dne na PrahaTV znalec David Kopřiva. Vypráví o krásách filatelie, kvalifikačních podmínkách exponátů na světovou výstavu, nedávném prodeji nejdražší československé známky – žilkované čtyřky s převráceným přetiskem za 9,3 mil Kč a příležitosti vidět na výstavě PRAGA ikonické modré a červené Mauritie.
Celý rozhovor si můžete stáhnout ZDE
 

Čti více

Příprava výstavy PRAGA 2018 pokračuje!

Organizační výbor výstavy nadále pokračuje v její přípravě. Hlavní činnost se aktuálně týká výstavních exponátů, které byly na výstavu přihlášeny z více než 70 států celého světa. Pečlivě jsme všechny přihlášky prostudovali a připravili finální seznam exponátů, které budou představeny na naší výstavě.

Čti více

Návštěva pana Bernarda Jimeneze, konzultanta FIP pro výstavu PRAGA 2018

Ve dnech 21. a 22. ledna 2018 navštívil Prahu pan Bernard Jimenez, víceprezident Mezinárodní filatelistické federace a konzultant pro výstavu PRAGA 2018. Se členy Organizačního výboru detailně diskutoval stav příprav a prohlédl  si prostory, ve kterých budou vystaveny soutěžní třídy naší výstavy. Na závěr svého pobytu vyjádřil pan Jimenez uznání Organizačnímu výboru a  ujistil organizátory akce, že se již nyní těší na nadcházející výstavu PRAGA 2018.

Čti více

Nabídka exponátů pro výstavu PRAGA

Na výstavu PRAGA 2018 se přihlásili sběratelé z více než 70 států celého světa, kteří nabídli exponáty v celkovém rozsahu kolem 3.000 rámů, tj. prakticky dvojnásobek kapacity naší výstavy.  Z nominovaných exponátů jsou nyní vybírány exponáty pro výstavu PRAGA 2018, vystavovatelé budou informováni prostřednictvím národních komisařů o přijetí či nepřijetí svého exponátu během února 2018.  Předem se omlouváme vystavovatelům, jejichž exponáty nebudou moci být přijaty, a těšíme se, že se s jejich exponátem setkáme na některé z příštích výstav PRAGA.

Čti více

Všem sběratelům přejeme hodně zdraví, štěstí a filatelistických úspěchů v roce 2018 a těšíme se, že se s nimi i s jejich rodinnými příslušníky setkáme v Praze na nadcházející výstavě PRAGA 2018.

Čti více

Propagace výstavy PRAGA 2018 na výstavě BRASILIA 2017

Na Světové filatelistické výstavě BRASILIA 2017 proběhla propagace výstavy PRAGA 2018. Dále proběhla jednání o jednání o další spolupráci mezi Ch. Gärtnerem, hlavním filatelistickým sponzorem a předsedou organizačního výboru V. Vaníčkem.

Čti více

Nominace národních komisařů PRAGA 2018

O naší výstavu PRAGA 2018 je velký zájem mezi filatelisty celého světa. K dnešnímu dni nominovalo své národní komisaře již na 70 států všech pěti kontinentů!  Mezi státy, které se k výstavě aktivně přihlásily, najdeme například Austrálii, USA, Kanadu, Brazílii, Argentinu, JAR, Kuvajt, Indii, Čínu, Rusko, Velkou Británii, Francii, Německo či Rakousko, ale i řadu menších států jakými jsou např. Makedonie, Ekvádor, Kuba, Singapore či Monako. Svého zástupce již nominovali i slovenští filatelisté. Díky tomuto širokému zájmu filatelistické veřejnosti se návštěvníci mohou těšit na skutečně reprezentativní škálu exponátů, které tito národní komisaři přivezou do Prahy s sebou.

Čti více

Výstava PRAGA PICCOLA 2017

Jako kvalifikační výstava pro světovou výstavu PRAGA 2018 proběhla v září 2017 paralelně s veletrhem Sběratel také 1. česko-německá výstava poštovních známek PRAGA PICCOLA. Řada představených exponátů dosáhla velmi vysokého hodnocení a jejich autorům můžeme jen pogratulovat ke zdařilému výsledku jejich práce. Kompletní výsledky výstavy jsou dostupné na adrese: palmare-praga-piccola-2017.html .
U příležitosti veletrhu Sběratel se zástupci organizačního výboru PRAGA 2018 sešli na společné schůzi, v rámci které dohodli další kroky v přípravě světové výstavy PRAGA 2018. U této příležitosti se členové organizačního výboru nechali společně vyfotografovat spolu s předsedou SČF, panem Walterem Müllerem.

Veletrhu Sberatel se jako vystavovatel zúčastnila i významná německá aukční společnost Auktionashaus Christoph Gärtner GmbH & Co. KG, která je oficiálním aukcionářem naší světové výstavy. Zástupci organizačního výboru se na Sběrateli proto sešli i s představiteli této firmy a společně diskutovali o nadcházející světové výstavě.

Česká pošta oslavila veletrh Sběratel a výstavu PRAGA 2018 novou poštovní známkou s vyobrazením Modrého Mauritia jak uvádí již předchozí zpráva na našem webu.

Čti více

Modrý Mauritius na známce

Česká Pošta vydala 6. září známku s motivem legendární známky Modrý Mauritius. Známku navrhli Jaromír a Kamil Knotkovi. Červený a modrý Mauritius Post Office jsou mezi veřejností patrně bezesporu těmi nejznámějšími známkami světa. Na světě existuje jen 12 exemplářů modré varianty (2 pence) a 14 červených (1 penny). Vydány byly 20. 9 1847 na ostrově Mauricius; každá po 500 kusech. Hodnotnější verzi určuje především nápis POST OFFICE.

Čti více

Informace týkající se Výstavního EXPA PRAGA 2018

Pořadatel: Double Impact s.r.o., V Zářezu 902/4, 150 00 Praha 5
Tel.: 223 014 424 ;
E-mail: info@doubleimpact.cz
Web: www.sberatel.info/praga2018/
Termín konání: 15. – 18. srpna 2018
Místo konání: Hotel Olympic tristar, U Sluncové 14, Praha 8, http://www.olympik.cz/cz/tristar/
Z výstavy PRAGA 2018 se lze dostat na výstavní burzu pohodlně metrem, linka B (žlutá), ze stanice metra Vysočanská do stanice Invalidovna (cca 7 minut).
Informace o podmínkách pronájmu prodejních ploch Vám podá přímo pořadatel výstavní burzy, firma Double Impact s.r.o.

Čti více

Nová poštovní známka k výstavě – Potrubní pošta

Výtvarný návrh – volně upraveno podle původní kresby akademického malíře a grafika Dušana Kállaye

Pražská potrubní pošta byla pro veřejnost otevřena 4. března 1899. První trasa byla vybudována již v roce 1887, ale sloužila pouze pro přepravu telegramů z Malé Strany, kde sídlila hlavní telegrafní stanice Praha 10, na hlavní poštu v Jindřišské ulici na Praze 1. Od 4. března 1899 byla do systému napojena ještě pošta na Starém Městě. Systém měl hlavní využití zejména pro posílání telegramů. Propojení s Pražským hradem se uskutečnilo až v roce 1920. Ještě v 90. letech 20. století bylo systémem přepravováno kolem 9 tisíc pouzder měsíčně. Provoz postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 za jeho fungováním udělaly prozatímní tečku.

Čti více

Soutěžní třída Fiskálních cenin

Pro velký zájem vystavovatelů o soutěžní třídu „Fiskálních cenin“ bylo rozhodnuto o rozšíření soutěžních tříd specializované světové výstavy PRAGA 2018 o tento atraktivní sběratelský obor. 
S okamžitou platností se rozšiřují výstavní propozice IREX v článku 5.2 „Výstavní třídy“ o odstavec „Třída 7 Fiskální ceniny“. Plné znění aktuální propozic IREX najdete na: http://praga-2018.localhost/irex-individualni-pravidla-vystavy/

Čti více

Bombajský dopis

Jedním z lákadel specializované světové výstavy poštovních známek bude tzv. Bombajský dopis vyfrankovaný dvojicí červených známek Mauricia – Post Office. Tento dopis odeslal dne 4.1.1850 reverend L. Banks působící na Mauritiu na adresu Biblické společnosti v Bombaji. Celistvosti nese otisky poštovního razítka úřadu Port Luis.Obálka byla objevena roku 1897 panem Ch. Howardem na bombajském bazaru. Již příští rok ho ale šťastný nálezce prodal a od té doby změnil majitele ještě několikrát. V roce 1917 se stal součástí proslulé sbírky A.F. Lichstensteina, kde zůstala až do roku 1968. Tehdy jí zakoupili známí filatelističtí obchodníci bratři Weillové z New Orleansu, kteří ho vlastnili dalších více než 20 let.Poslední prodej proběhl ve Švýcarsku v roce 2016, kdy se stal majitelem této rarity český sběratel, který tento málokdy viděný dopis představí světové veřejnosti na naší pražské výstavě.

Čti více

Ozdobou výstavy PRAGA 2018 budou Mauritiové!

O filatelii se často hovoří jako o královně sběratelství, proto nemůže na naší výstavě chybět ani králové mezi poštovními známkami: Modrý a Červený Mauritius.

Obě poštovní známky byly vydány na stejnojmenném ostrově v roce 1847. Podstatná část dochovaných exemplářů byla nalezena po roce 1864 paní Jeanne Borchardovou z Bordeaux ve firemním archívu jejího manžela, který na Mauritius vyvážel výborná francouzská vína. Oba exempláře, které budou vystaveny na naší výstavě, byly v roce 2016 zakoupeny významným českým filatelistou pro jeho sbírku. Její majitel se rozhodl obě rarity ukázat návštěvníkům výstavy PRAGA 2018, kteří tak budou mít neopakovatelnou možnost obdivovat tyto skvosty světové filatelie.

Oba vystavené exempláře mají velmi zajímavou historii. Známka 1 pence červená byla nalezena již zmíněnou paní Borchardovou v roce 1864. Poté prošla řadou významných sbírek, nejdéle se z jejího vlastnictví těšili M. Schiller (Francie, 1865-1897) a neznámý bavorský filatelista (1952-2011). Vzácnější 2 pence modrá známka byla nalezena paní Borchardovou kolem roku 1869, poté prošla rukama známého belgického obchodníka a filatelisty Moense, barona Rothschilda, sběratelů Ph. Ferraryho a M. Burruse až doputovala do světoznámé sbírky Chartwell Collection vlastněné Sirem C.H. Crippsem. Po jejím rozprodeji se přestěhovala do České republiky, kde, doufejme, již natrvalo zůstane. Přijeďte se proto na oba Mauricie podívat do Prahy!

Čti více

Propagační kampaň zahájena

O tom, že mezinárodní propagační kampaň již byla zahájena, svědčí i přiložené fotografie pořízené předsedou organizačního výboru Ing. Vaníčkem při projednávání vzájemné spolupráce s oficiálním filatelistickým partnerem, německým filatelistickým aukčním domem Christoph Gärtner GmbH & Co. KG, v Německu 23. a 24. února 2017.

Čti více

na stránce Klub PRAGA bude uváděn seznam donátorů, který bude stále aktualizován. 

Čti více

získání patronátu FIP nad Světovou výstavou PRAGA 2018

Podpis smlouvy mezi Bernardem Jimenezem – místopředsedou FIP a konzultantem PRAGA 2018 a Vítem Vaníčkem – předsedou Spolku Světová výstava poštovních známek PRAGA 2018, o udělení patronátu FIP 74. kongresem dne 26. října 2016 v Taipei/Taiwan

Podpis smlouvy mezi B. Jimenezem (místopředsedou FIP) a V. Vaníčkem (předseda Spolku Světová výstava poštovních známek PRAGA 2018), o udělení patronátu FIP.

Čti více